Co je to za stát....


Co je to za stát, který se nedokáže postarat o vlastní lidi? Tuto otázku vyslovil před kamerou zahradník z Dolní Olešnice na Trutnovsku, který čelí nevídanému teroru firmy ruského zbohatlíka. Ten chce koupit jeho pozemky a neštítí se ničeho, takže zahradník, který má smůlu v tom, že žije blízko zámečku, nyní vlastněného bohatým ruským podnikatelem, zažil přepadení, při němž byl téměř zmrzačen, požár skleníku, a ještě řadu dalších, kriminálních činů, zaměřených proti němu a jeho majetku. Viděl jsem o tom dvě reportáže v televizi, a pokud byste chtěli, najděte si na internetu heslo „Dolní Olešnice, zahradnictví“, a dozvíte se o tom, co je u nás možné, víc. A já bych chtěl jen znovu opakovat zahradníkovu otázku: co je to za stát, který se nedokáže postarat o vlastní lidi?
Mohl by mně, a lidem podobných názorů jako je názor můj, vyčítat někdo nedostatek vlastenectví. Proč ale, proboha, bych měl být vlastencem? Ponechme stranou, že máme šetřit, abychom nahradili alespoň část toho, co nakradli jiní, s tím bych se snad dokázal smířit. Vůbec ale nemám chuť smířit se s tím, že občan, kterému se děje křivda, se nedovolá spravedlnosti, a že tato bezmocnost postižených se stala pravidlem. V televizní reportáži o zvůli, které musí zahradník – a nejen on, čelit, říká jeden z dotazovaných asi toto: tak už to u nás je, kdo má dost peněz, ten si může všechno dovolit. Myslím, že mnozí z nás mají zkušenost, že tomu tak opravdu je. Korupce je samozřejmým zvýhodněním bohatých, ale není tu jen korupce. Kdo má dost peněz, může si obstarat bandu všehoschopných gaunerů – jako ochranku, prodejné právníky, kteří mají sice vzdělání a styky, zato jim chybí charakter – pardon, omlouvám se, nechybí, oni charakter nepotřebují… A ten, kdo se s těmito prominenty tržního hospodářství dostane do sporu, musí pokorně prosit policii, státní zástupce, soudy a kdoví koho ještě a čekat, trpělivě čekat, až se tyto instituce rozhoupají. Nevím jak vám, ale mně je k smíchu, že někdo má tu drzost hovořit o našem zřízení jako o demokracii a předstírat, že žijeme v právním státě. Zákony jsou nám k ničemu, když je může každý obhájce zločince vykládat po svém, a v listině lidských práv a svobod si my, obyčejní lidé můžeme leda číst…
V severních Čechách – a nejen tam, mají občané problémy s nepřizpůsobivými – tedy hlavně Romy. Ano, žít vedle nich je za trest, kdo to někdy poznal, ten to ví. Že mají ti nepřizpůsobiví jiný způsob myšlení, že jejich zcivilizování může trvat několik generací, je sice pravda, ale my bychom chtěli žít v klidu už teď. Jenže kde je jaká ochrana slušných lidí? Jak je to možné, že spekulanti s nemovitostmi v zájmu svého zisku mohou vytvářet nová chudinská ghetta a přiživovat se na sociálních dávkách na bydlení? Situaci má vyřešit policie, nasazená v masovém měřítku… Je to ale skutečně jediné řešení? A když už tedy stát má k dispozici policii a zásahové jednotky těžkooděnců, co kdyby tak jednu větší četu poslal do Dolní Olešnice, nechal policii zničit neprávem postavená vrata na cestách, které byly vždy veřejné a teď je blokuje „ochranka“, žiletkový plot, postavený drzou firmou, a samozřejmě i budky hlídačů? A co kdyby státní správa využila svého práva vyvlastnit majetek, používaný k útisku našich občanů?
Neměli bychom zprávy o kriminálním jednání různých arogantních podnikatelů číst jen jako zajímavost. Měli bychom už konečně rozhodnout, že té běžné a netrestané lumpárny je víc, než jsme ochotni snášet, že nejsme zvědavi na handrkování v Parlamentu, ale chceme, aby stát sloužil občanům, aby policie stíhala kriminalitu, aby státní zástupci obžalovávali trochu hbitěji zločince, a aby se soudy řídily nejen zákony, ale také smyslem pro spravedlnost. A dost možná by také neškodilo dát některým advokátům, schopným zastupovat třeba i Belzebuba, pokud slušně (třeba i z kradených peněz) zaplatí, najevo všeobecné opovržení.
03.10.2011 | Autor: Milan Pavel


<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se