Stalo se to mně

záznam koncertu Karla Kryla

Poslala mi paní, s níž si už delší dobu po internetu dopisuji a vzájemně si posíláme různé obrazové materiály, adresu na You Tube, vedoucí k nádherné písni Karla Kryla, kterou jsem, ač jsem byl vždy obdivovatelem jeho tvorby, ještě neznal. Jenže když jsem se k té písni na You Tube dostal, zjistil jsem, že je tu řada dalších videí s vystoupeními a písněmi tohoto nezapomenutelného básníka a písničkáře. A tak jsem si přehrával videa a písně, ponořen tak trochu do tichých vzpomínek.
A pak se mi to stalo: narazil jsem na záznam jednoho koncertu z prosince 1989. Sál plný mladých lidí, někteří ještě zvedají ruce a vyznačují prsty tehdy oblíbené a uctívané V, někteří tu drží zapálenou svíčku, někteří zpívají i méně známé písně spolu s interpretem. Tohle video vybudilo vzpomínky a spolu s nimi i lítost a vztek. Obličeje těch mladých lidí v sále dýchají nadějí, o níž nevědí, že bude jenom iluzí, tak jako to tenkrát nevěděl snad nikdo z nás. Nepředstavovali jsme si, že přijde zlatý věk, ale věřili jsme, že hodnoty, které režim nomenklaturních prominentů pošlapával, znovu ožijí. Věděli jsme, že je tu velký vnitřní dluh, ze zbytečných zásob, zanedbané údržby a mnoha jiných příčin, věděli jsme, že nám bude nějakou dobu hůře, a že ten dluh budeme muset zaplatit. Netušili jsme ale, že jej budeme muset platit jenom my, kdo jsme jej nezavinili, a ti, kdo by měli být za něj odpovědní, nebudou platit nic, naopak z peněz, získaných všelijakým způsobem, a využitím dřívějších známostí a vztahů, přežívajících po sametové „revoluci“, získají pohádkové majetky a s nimi i mafiánskému kapitalismu odpovídající vliv.
Zakrátko budeme vzpomínat dvaceti let od Listopadu 1989, dobře situovaní „úspěšní a schopní“ nám budou kázat o tom, že máme svobodu, že oproti dřívější totalitě žijeme v demokracii, a že máme být za to vděčni. Ti, kdo tenkrát v době prvního koncertu Karla Kryla byli mladí, se dávno přesvědčili o tom, že to není pravda. Dvacet let po sametu máme parlament, kterého si nemůžeme vážit, protekcí a korupcí prolezlou státní správu i místní samosprávu, soudy, jimž nevěříme, státní zástupce, kteří mají víc ohledů ke gaunerům, než k slušným občanům. Dovolat se spravedlnosti je nesmírně zdlouhavé a obtížné, a proti zkorumpované a omezené byrokracii, stejně tak jako proti zvůli majetku, začasté není dovolání. Tenhle stav věcí se promítá i do morálního úpadku společnosti, kde se účelové bezcharakternosti říká pragmatismus a kde občan, s výjimkou voleb, nikoho nezajímá, a po volbách, v nichž – poctivě řečeno – není koho volit, nebude zase nikoho zajímat. Vláda partajní nomenklatury byla nahrazena vládou majetku. A ta, ovládaná penězi, protekcí a korupcí, funguje spolehlivě.
Ano, všechno je k dostání, obchody jsou plné zboží, hranice jsou otevřené, pro nás i pro zločince z okolních států, kdo na to má, může si udělat třeba cestu kolem světa nebo si koupit dům na Floridě či třeba v Dominikánské republice, a ti, kdo shrabují stamiliónové částky se už postarají o to, aby takových lidí zase nebylo tak moc. Dopředu se cpou antijánošíci: budou chudým brát, aby se bohatí měli dobře. Prodejné noviny předstírají, že je to správné. Nejvíc se ovšem čte bulvár, který se věnuje hlavně protřepávání dámského spodního prádla.
Karel Kryl se vrchnosti polistopadových let nehodil. Dnešní vrchnosti by se hodil ještě méně. Protest- songy se zpívat mohou, zatím, dokud se nenajde nějaká politická zrůda, která i na ně vymyslí nějaký další náhubkový zákon, a blahobytné stádo, které jej schválí. Ale ani protestsongy, ani politická satira a samozřejmě ani investigativní žurnalistika nepřiměje instituce, které by měly hájit právo a spravedlnost – a jsou za to většinou i dobře placeny, aby se rozhýbaly.
A já si už asi jednou provždy, kdykoli uslyším fráze o demokracii, svobodě, a při větší dávce drzosti i o právním státu, vzpomenu na Karla Kryla a na jeho polistopadový koncert-


20.05.2009 | Autor: milan pavel 200509


<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se